Kolaudácia – všetko, čo potrebujete vedieť

Kolaudácia nepredstavuje len bujarú párty v kruhu rodiny, či priateľov, na ktorej oslavne otvoríte fľašu dobrého sektu a pripíjate si na koniec úmorných týždňov, ba až mesiacov, kedy ste svoj voľný čas venovali len stavbe, prístavbe, prestavbe, nadstavbe, rekonštrukcii a zariaďovaniu vášho nového bývania. Kolaudovanie stavby je nutný a náročný, určite však časovo kratší, proces, ktorým si treba prejsť, aby ste sa mohli v novom pohodlne usadiť a bez obáv bývať. Týmto procesom sa zabezpečuje ochrana verejných záujmov a práv účastníkov konania z hľadiska starostlivosti o životné prostredie a hlavne bezpečnosti a ochrany zdravia budúcich užívateľov, či požiarnej ochrany.

Žiadosť o vydanie kolaudačného rozhodnutia nepostačuje

Spolu so žiadosťou o kolaudačné rozhodnutie nezabudnite na miesto príslušný stavebný úrad doručiť aj ďalšie prílohy, ktorých absencia by mohla vydanie rozhodnutia len predĺžiť. Povinné prílohy sa líšia od prípadu k prípadu. Odporúčame preto nalistovať zoznam príloh priamo v príslušnom zákone. (Poznámka: Dňa 1.1.2016 začal byť účinný Zákon č. 403/2015 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, v ktorom nájdete všetky povinné prílohy k žiadosti o vydanie kolaudačného rozhodnutia).

Zákon pripúšťa len drobné zmeny počas stavby v porovnaní s projektom, na základe ktorého bolo vydané stavebné povolenie. V prípade väčších zmien už musí stavebník požiadať o zmenu stavebného povolenia.

Bez zábradlia kolaudáciou neprejdete

Pred samotnou kolaudáciou sa uistite, že je vaša stavba pripravená na kolaudáciu. Ako to spoznať? Stavba musí mať hotovú strechu s odvodnením a bleskozvodom, komíny, všetky okná a dvere, dokončené schodiská a balkóny so zábradliami, povrchové úpravy stien, podláh, stropov, inštalácie, dokončené sú všetky prípojky inžinierskych sietí (voda, kanalizácia, plyn) s meracími miestami a v kúpeľniach sú osadené sanitárne predmety (umývadlo, vaňa/sprcha, WC a pod.).

Dôveruj, ale preveruj

Akokoľvek veríte vaším majstrom, resp. firme, ktorá sa podujala vykonať dohodnuté práce, bez kontroly aspoň toho, čo uvádzame nižšie, odovzdávací protokol ani nepodpisujte. Náklady na opravu by ste po kolaudácií príslušnými orgánmi len vy sami.

  • Prejdite sa po podlahe a napnite uši. Počujete dutý zvuk? Zrejme ide o nekvalitne nalepenú dlažbu, ktorá vám preto neskôr môže popukať.

  • Pláva vaša plávajúca podlaha? Hoci je na okrajoch stien položená lišta, a vy tak nevidíte odstup od steny, uistite sa, že je tak medzera niekoľko milimetrov – v opačnom prípade by sa vám mohla časom podlaha vyduť.

  • Fungujú radiátory aj kúrenie správne?

  • Objavili sa veľké praskliny na stenách? Zavolajte pre istotu na pomoc statika. Malé prasklinky sú niekedy spôsobené len prirodzeným „sadaním“ stavby.

  • Otvárajú a zatvárajú sa dvere a okná hladko? Neskôr by mohlo dôjsť k nedotváraniu i prefukovaniu cez vzniknuté škáry.

  • Netvoria sa v rohoch miestností plesne? Sú znakom zle zrealizovanej izolácie, nevýhodou je, že sa o nich dozviete až po tom, ako začnete v byte bývať, nakoľko sa neprejavia ihneď.

Len 10 dní na posledné úpravy

Po doručení žiadosti o vydanie kolaudačného rozhodnutia má stavebný úrad oznámi všetkým účastníkom konania, obci a dotknutým orgánom začatie kolaudačného konania, a to minimálne 10 dní pred jej začatím. Kolaudačná komisia skúma priamo na stavbe a v jej okolí, či bola stavba zrealizovaná podľa odsúhlasenej projektovej dokumentácie a či boli dodržané všetky podmienky určené územným plánom, územným rozhodnutím a stavebným povolením. Prebehne zároveň aj ústne konanie, ktoré je poslednou príležitosťou pre všetkých účastníkov konania, aby vyjadrili svoje pripomienky.

Ak všetko prebehne správne, môžete si spokojne odfúknuť a pokojne zvolať vytúženú kolaudačnú párty.