Zateplenie bytu zvnútra

Zateplenie zvnútra je dobrou voľbou aj tam, kde nie je možné zatepľovať zvonku, a to najmä v takých pivničných, podzemných, či garážových priestoroch. Uvoľňovanie priestoru, ktorý doteraz starostlivo ukrýval, okrem iného, aj naše spomienky, je spôsobené trendom minimalizmu. Tiež ste mu podľahli, alebo sa len skrátka chcete zbaviť všetkých tých „harabúrd“? Uvažovali ste nad tým, ako zrazu voľné metre štvorcové využijete? Môžete ich využiť v prospech vašich hobby, napríklad zriadiť si tu vlastnú posilňovňu, pracovňu, miestnosť, kde budete s hrdosťou ukladať vaše výtvory, či ocenenia. Ak máte doma dospievajúceho tínedžera, ktorý túži po slobode, vlastnom bývaní, no viete, že by to možno nedopadlo dobre – skúste staviť na vytvorenie nového obytného priestoru, kde sa bude starať sám o seba, no vy ho budete mať stále pod dohľadom. Obývanie podobných priestorov si vyžaduje mnoho práce. Okrem samotného vypratania, by ste mali mať na mysli to, že miestnosť je chladná, preto ju bude treba zatepliť. Zatepliť zvnútra.

Kadiaľ vedie najjednoduchšia cesta k zatepleniu zvnútra?

Určite ste videli v televízii nejednu reláciu o prerábkach, či stavbe nových domov, kde majstri remesla využívali k stavbe stien sadrokartón a sklenú vatu, príp. minerálnu vlnu. Ani v prípade vnútorného zatepľovania  to nebude inak. Na obvodové steny stačí namontovať konštrukciu (je na vás, či zvolíte drevo alebo kov), vyplniť vzniknutý priestor buď sklenenou vatou, alebo minerálnou vlnou. Všetko zakončíte a zakryjete pribitím, resp. primontovaním sadrokartónových priečok. Vašu prácu dotiahnete do dokonalosti zasadrovaním miest úchytov a spojov. Klinec po hlavičke trafíte zvolením správnej farby stien, ktorá udá miestnosti ten správny šmrnc.

Dvakrát meraj a raz rež

Konať zhurta sa neoplatí. Veríme, že chlad, ktorý v byte cítite od stien nekúriacich susedov je nepríjemný. Náhlym konaním si môžete privodiť len viac problémov. Pri zatepľovaní zvnútra prevažujú nevýhody nad výhodami, najmä v prípade, že nevyhľadáte pomoc odborníka. Pred rozhodnutím zatepľovať zvnútra si nechajte posúdiť stavebno-fyzikálnu konštrukciu bytu a jej tepelné, vlhkostné a statické vlastnosti.
Nezabudnite tiež, že zateplením zvnútra zmenšujete obytnú plochu vášho bytu, či domu, a najmä v menších bytoch je každý jeden cm2 viac než len vítaný. Pri voľbe hrúbky izolačného materiálu nezabúdajte ani na radiátory – aj za ne ho musíte zmestiť. Vnútorným zateplením steny tiež strácajú ich akumulačnú schopnosť, čo znamená, že tak ako rýchlo sa miestnosť zohreje, tak rýchlo aj vychladne.

Vyhláste vojnu vlhkosti

Obložením steny izolantom zabránite nadmernému ochladzovaniu steny, nezabránite však tomu, aby v priestore medzi izoláciou a stenou kondenzovala vodná para. Vodná para vytvára útočisko pre vznik plesní. Aby ste zabránili prenikaniu ďalšej vlhkosti do novej izolácie vášho bytu, je potrebné použiť tzv. parozábranu. Ako dobrá parozábrana dobre poslúži aj taká tapeta z PVC. Problém môže nastať ak budete chcieť skrášliť steny bytu novým obrazom, kedy je nutné prevŕtať izoláciu, čím vytvoríte príležitosť na to, aby sa vlhkosť dostala za izoláciu a útočisko plesní sa môže začať rozrastať. Aby ste zabránili vzniku plesní, nezabúdajte často a intenzívne vetrať, sledovať vlhkosť v byte (cca 50 %), vykúrte miestnosti bytu, či domu na 22 – 23°C.

Tip na záver: Ak viete, že časom bude nevyhnutná aj výmena okien, pustite sa do nej ešte pred začiatkom zatepľovania – ušetríte si mnoho práce, času a koniec koncov aj nervov.