Energeticky úsporné bývanie

„Zelený životný štýl“ a všetko, čo nesie vo svojom názve slová ako „eko“ a „bio“ je v súčasnosti naozaj v kurze. Jedným z faktorov, ktoré motivujú k snahe znižovať spotrebu energií, a bývať tak energeticky úspornejšie sú aj rastúce ceny energií (plynu, elektrickej energie i pevného paliva).

Investícia, ktorá sa vráti

Stavba domčeku, v ktorom budeme sami sebe pánmi, stojí nemalú finančnú čiastku. Jedni si dlho sporia, ďalší si na vytvorenie toho, čo budú nazývať domovom zoberú hypotéku. V tomto štádiu, štádiu premýšľania o výstavbe, spočítaní si ako dlho bude nutné splácať hypotéku, či inú pôžičku, by sme chceli investovať čo najnižší obnos peňazí. Je to však správne rozhodnutie? Stavba „klasického“ domu bežnými zaužívanými postupmi vyjde lacnejšie, no ich následná prevádzka je často energeticky náročná. Voľba investovať na začiatku trochu viac do energeticky úspornejšieho bývania, sa naopak odrazí v nižších nákladoch na prevádzku hneď po tom, ako sa v dome jeho majitelia zabývajú.

Nemusíte hneď uvažovať nad stavbou nového domu, prezradíme vám, ako možno usporiť nejakú energiu aj bez potreby takých veľkých zmien.

6 tipov k nižšej spotrebe:

  1. Zateplením domu sa môžete dostať až k 40 – 50 % úspore energie. Pred samotným zateplením je vhodné nechať si urobiť energetický audit, počas ktorého sa termovíznym meraním zistí, ktorou časťou domu uniká najviac tepla. Na jeho základe sa rozhodnete či sa vrhnete najprv do výmeny okien, alebo rovno do zatepľovania.
  2. Pri výbere bojlera zvážte počet obyvateľov bytu či domu. Správnu veľkosť bojlera môžete určiť spotrebou 50 l na 1 dospelú osobu na 1 deň, na dieťa rátajte polovičný objem.
  3. Väčšina domácich spotrebičov, ako napr. taká práčka, chladnička, mraznička, sporák, či vysávač, musia byť povinne označované energetickými štítkami. Nemusíte hneď renovovať celú kuchyňu, stačí sa pri výmene starého spotrebiča za nový poobzerať po takom, ktorý je označený energetickou triedou „A“.
  4. Počas varenia sa oplatí využívať pokrievky na to, na čo sú určené. Pokrievka na hrnci dokáže znížiť spotrebu energie až na štvrtinu. O 50 % úspore pri použití tlakového hrnca snáď ani netreba hovoriť. V prípade elektrického sporáku sa napr. pri varení špagiet oplatí nechať najprv zovrieť vodu v rýchlovarnej kanvici.
  5. V lete, najmä pri pohybe po rozpálených uliciach miest, nasadnutí do rozhorúčeného auta, či po tom ako nás spáli, naň nadávame. Ale nainštalovanie už 1,5 m2 plochy teplovodného kolektoru na tie správne, slniečkom osvetľované, miesta dokáže takto získaná solárna energia pokryť ročne viac než polovicu spotreby na osobu.
  6. Osvetlenie dokáže ukrojiť až 1/10 elektrickej energie v domácnosti. Najviac ušetríte, ak siahnete po moderných halogénových žiarovkách, LED žiarivkách a kompaktných žiarivkách. Inštalujte ich najmä do tých miestností, kde sa pohybujete dlhodobo, t. j. napr. do kuchyne či obývačky. Tak ako sa dáva bodka na konci každého príbehu, tu by sme mohli povedať: „Posledný zhasína!“
označenie:  ,